Zachráněný software

Nedávno jsem se nabídl ke spolupráci na záchranu dat z dobových kazet k Ondrovi, které získal spolek Herní historie. Dostal jsem k dispozici precizní nahrávky kompletních kazet s příslušnou fotodokumentací. Už to, že jsem dostal audiodata o objemu asi 17GB znamenalo precizní práci spolku a pro mne zděšení, co jsem to proboha slíbil.

Zachráněné kazety

Mým úkolem bylo z audiozáznamu dostat data a zdigitalizovat je. Celkově se jednalo o 8 kazet. Digitalizací se rozumí takový převod, kdy je z původního záznamu získán program a ten zpětně uložen nově. Na tuto práci jsem kompletně používal Audacity a JOndru. V Audacity jsem musel pohledem či poslechem odseparovat jednotlivé programy a vhodně je normalizovat a editovat tak, aby je JOndra vůbec načetl. Vzhledem k tomu, že záznam Ondry je v blocích, byla to dost náročná práce. Pak následovala identifikace, o co vlastně šlo. Naštěstí se ukázalo, že vše jsou programy v BASICU a pak jiné programy, které ale už k dispozici jsou. Tudíž jsem znovu nedigitalizoval například Basic samotný, TEDIT atp. Jen jsem ověřil, že to jsou veřejně známé verze.

Každý program bylo třeba pečlivě identifikovat a zapsat do seznamu a poté samotná digitalizace spočívala v uložení pod stejným názvem do souboru CSW a následující export zpět do WAV. Výsledné WAV soubory jsou tedy zcela ideální. Jiné formáty kromě CSW a WAV pro použití s BASICEM a MIKOSEM zatím nemáme.

Co se týče obsahu, jsou tam moc pěkné výukové programy, různé jednoduché hry, kresby. Já jako modelář jsem pookřál nad testem znalostí modeláře a dostal jsem pěknou jedničku. Překvapila mě hra Hanojské věže, která používá dokonce v Basicu i grafiku.

Interaktivní výuková mapa ČSSR

Celkově se podařilo zachránit 59 (!) jedinečných programů.

Hra Hanojské věže je dokonce zpracována pomocí grafiky v BASICu

A co na závěr? Tento velký objev ukazuje na to, že Ondra hezky sloužil ve školním vzdělávacím prostředí a pravděpodobně na letním táboře DDM Oslavany – Skřípina, který je v některých programech zmiňován. Najde se snad někdo, kdo si z dětství Ondru na táboře ve Skřípině pamatuje?

Ilustrativní fiktivní retro-foto od ZonerAI.com – Ondra na táboře

Všechny programy najdete zde: https://herniarchiv.cz/blog/43-ondra-programy/

Příspěvek byl publikován v rubrice Software se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.