Se vzrůstajícím počtem nadšených stavitelů replik počítače Ondra úměrně klesá i počet klávesnic dostupných volně k prodeji. A když už se klávesnice někdy objeví, její cena se šplhá rozhodně vysoko přes 1000 Kč. Většina pak osazuje nesprávnými „červenými“ klávesnicemi, jejichž použití je nepohodlné vzhledem k rozdílnosti popisků. Navíc, i těchto klávesnic je už jen omezené množství. A tak jsem se rozhodl, že nastal čas navrhnout repliku.
Jako cíl jsem si stanovil zástavbou, vzhledem i pocitem klávesnici co nejvíce podobnou originálu a aby šla vyrobit doma každým kdo má šikovné ruce, páječku a 3D tiskárnu. Technologie výroby 3D tisk. Celková cena by měla být cca do 500Kč na materiál. To se podařilo. Veškerá dokumentace a výrobní podklady jsou zveřejněny na stránce projektu. Zde v článku se zaměřím jen na souhrn a některé náležitosti stavby.
Popis řešení
Klávesnice je založena na desce plošných spojů osazenou značkovými SMD mikrospínači tradičního výrobce E-SWITCH, které jsou běžně dostupné, mají nejpodobnější parametry síly a zdvihu a jsou zároveň tiché díky gumovým dříkům. Deska plní funkci elektronickou a též mechanickou, jako výztuž a tepelný štít. Tělo klávesnice je 3D výtisk se zatavenými závitovými vložkami M2,5. Tlačítka jsou také 3D výtisky. Popisky kláves lze řešit profesionálním potiskem, přelepkami nebo přímo 3D tiskem za použití 0,25mm trysky. Kvůli rozlišení písma se mi osvědčilo pouze PLA. Naštěstí klávesnice není tepelně namáhána a tak použití PLA nečiní problémy. Popisky jsou realizovány v první vrstvě vysoké 0,2 mm. Cílem článku není popisovat, jak tisknout barevně na každé 3D tiskárně a tak si každý musí tu svou cestu ověřit a zvolit sám.
Já tisknu na Prusa MINI+ a pomocí PrusaSliceru. Obecně mohu jen doporučit, aby se v první vrstvě nejdříve tisklo barvou tlačítka (vytvořit obrysy tlačítek), poté potisk a poté opět vrátit barvu tlačítka a nechat vše dotisknout. Tisk tedy probíhá popiskem k hladké podložce a je nutno na obrysech mít podpory. Ty ale jdou perfektně odstranit. Tělo klávesnice tiskneme na hrubý plát.
Navržená DPS lze používat i samostatně, proto je vybavená popisky přímo na masce. Jako propojovací kabel jsem použil jakýkoliv šedý plochý kabel např. od starého IDE disku a použil každý druhý vodič a přímo napájel do desky. Na druhém konci se mi nejvíce osvědčila kolíková lišta úhlová a ruční pájení na piny. V Ondrovi je na kabel sakra málo místa a bohužel o zástavbě IDC konektoru nemůže být řeč.
Oživení nečiní žádné potíže, do těla se nasadí vytištěná tlačítka, vloží se deska a vše se zajistí malými vruty. Takto hotová klávesnice lze použít přímo do jakéhokoliv Ondry nebo repliky. Výhoda je, že tlačítka jsou skutečně kvalitní a odolná, všechna mají stejný zdvih a sílu, což se nedá říci o starých membránových klávesnicích. Již jsem vyrobil dvě repliky.
Na konec mám jedno důležité doporučení, pro klávesu space osaďte jen dva krajní spínače. Sice to neodpovídá originálu, který má space také zbytečně tvrdý, ale opravdu to zpříjemní ovládání.
Mnoho informací z průběhu vývoje najdete ve vlákně na oldcompu zde https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=49&t=6788&start=360#p162746
Všechno potřebné ke stavbě je zde: https://github.com/72ka/OndraKEYBOARD